English version
Wersja polska

PROWADZENIE: Agnieszka Ayşen Kaim, Beata Frankowska, Marcin Zadroniecki

ilość miejsc ograniczona
informacje i zapisy: warsztaty@fabrykasztuki


Opowieściami zaczarujemy czas, podobnie jak Szeherezada z „Księgi tysiąca i jednej nocy”, która historiami ratowała swoje życie i leczyła sułtana Szachrijara z nienawiści. Noc spuszcza bowiem woal tajemnicy na nasze czyny, puścimy więc wodze naszej wyobraźni i pozwolimy się uwieść mądrościom Wschodu.

Usłyszycie opowieści o dzielnych kobietach Orientu, o zmysłowych wojowniczkach, które swoją odwagą i mądrością dorównywały mężczyznom. Są wśród nich Arabka Szeherezada i Egipcjanka Fatima, piękna Zubaran z Iranu, Turkmenka Harman Dali i harfistka Azade. Kobiety te walczą, kochają, sprawują władzę, bywają też uczonymi. Opowieści pochodzą z tradycji ustnej, eposów orientalnych i literatury pięknej (m.in. epos Nizamiego, „Szahname. Księga Królewska” Ferdousiego, „Hakawati. Mistrz opowieści” Rabiha Alameddine).
Będziemy wspólnie tkać złotą nić opowieści – dopowiadając alternatywne zakończenia, snując równoległe wersje narracyjnych wątków. Przywołamy orientalną tradycję wróżenia z wersów poezji perskich i tureckich poetów. Swoje oczy nasycimy zmysłowymi obrazami prezentującymi orientalne miniatury, nozdrza i podniebienia zapachami i smakami prosto z orientalnej czajchany. Opowieści zabrzmią w oprawie etnicznych pieśni z towarzyszeniem instrumentów tradycyjnych.

opowiadają i śpiewają: Agnieszka Ayşen Kaim, Beata Frankowska (Stowarzyszenie Opowiadaczy „Grupa Studnia O.” / www.studnia.org) orientalne instrumentarium, śpiew: Marcin Zadronecki

Agnieszka Ayşen Kaim – opowiadaczka-orientalistka o tureckich korzeniach. Turkolożka, tłumaczka języka tureckiego i wykładowczyni w Katedrze Slawistyki Południowej Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzi również zajęcia ze sztuki opowiadania w Instytucie Kultury Polskiej UW. Pracę naukową łączy z opowiadaniem historii. Specjalizuje się w repertuarze blisko- i środkowowschodnim (tureckim, turkmeńskim, perskim i arabskim). Autorka projektów m.in.: „Opowieść o Szalonym Dumrulu”, „Miniatury perskie na słowo i instrument”, „Księga Papugi”..

Marcin Zadronecki – muzyk związany z zespołem Balkan Sevdah, wcześniej Dżezva, laureat nagród na festiwalach Mikołajki Folkowe i Mazovia Folk Festival. Od kilku lat występujący jako akompaniator w projektach orientalnych i bałkańskich Grupy Studnia O.

Grupa Studnia O. – pierwsze Polsce stowarzyszenie opowiadaczy, działa od 1997 roku. Źródłem repertuaru opowieści jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej, a także historie autorskie. Sztukę opowiadania traktują jako indywidualną twórczość artystyczną, inspirowaną tradycją, lecz wpisującą się w kontekst współczesności. Praktykę opowiadania historii łączą z działalnością animacyjną i edukacyjną.

Wydarzenia zorganizowane w ramach cyklu: „Akademia Twórczych Umiejętności – edukacja teatralna w Fabryce”. Projekt realizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc