English version
Wersja polska


LATAWIEC I TRĄBKA to ciekawe spektakle, koncerty i działania artystyczne skierowane do dzieci. Zarówno najmłodszych, jak i trochę starszych a także do całych rodzin. Chcemy Was zachwycić, wzruszyć, zainspirować. Bo Sztuka jest dla Dzieci!


Edycja 2020

1 czerwca - 30 grudnia 2020, Fabryka Sztuki w Łodzi, Polska


Więcej informacji: www.latawiecitrabka.com oraz https://www.facebook.com/kiteandtrumpet/

Zadanie LATAWIEC I TRĄBKA - Przegląd Sztuki dla Dzieci w 2020 roku zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz ze środków Urzędu Miasta Łodzi.







Edycja 2017

12 - 22 października 2017, Edynburg, Szkocja


Pierwsza edycja LATAWCA I TRĄBKI odbyła się w 2017 roku w Edynburgu (Wielka Brytania) jako Kite and Trumpet Festival of Polish Art for Children. Organizatorem festiwalu była Fabryka Sztuki w Łodzi w bliskiej współpracy z Polish Cultural Festival Association.

W dniach od 12 do 22 października 2017 w Edynburgu gościł pierwszy w historii Festiwal Polskiej Sztuki dla Dzieci LATWIEC I TRĄBKA. Podczas jedenastu dni mali i duzi widzowie mogli uczestniczyć w serii warsztatów, obejrzeli ciekawe polskie sztuki teatralne, oraz bawili się w interaktywnej bawialni pełnej pięknych książek, gier i najwyższej klasy zabawek stworzonych przez polskich designerów i producentów. Festiwal został przygotowany przez Fabrykę Sztuki w Łodzi, Polish Cultural Festival Association z Edynburga oraz Teatr CHOREA, a do współpracy w stworzeniu festiwalowych atrakcji zaproszeni zostali: dwa uznane teatry z Polski, 29 artystów, projektantów oraz ilustratorów, 22 wydawnictw i 11 firm designerskich. Większość festiwalowych wydarzeń odbyła się w Centrum Kultury Summerhall, pozostałe zaś w The Scottish Storytelling Centre i North Edinburgh Arts.

"Tytuł festiwalu LATAWIEC I TRĄBKA ma kojarzyć się z dziećmi, radością, zabawą, muzyką i sztuką. Główną inspiracją dla powstania festiwalu jest... moja córka, z którą od kilku lat odkrywam fantastyczne światy, jak również twórczość bardzo utalentowanych polskich artystów, ilustratorów, designerów i twórców, którzy dzieci traktują jako równorzędnych odbiorców sztuki. Myślę, że niezmiernie ważne jest, aby najmłodsi mieli możliwość i przestrzeń do odkrywania różnych form kreatywności. Poza tym poprzez takie inicjatywy polska kultura i sztuka ma szansę zdobyć uznanie wśród międzynarodowej publiczności."
Pola Amber - Dyrektor Artystyczny Festiwalu LATAWIEC I TRĄBKA

"Chcemy, aby od najmłodszych lat dzieci nabywały wrażliwości i zamiłowanie do piękna, jakości i kreatywnej przygody z teatrem, książką i designem."
Lidia Krzynowek - Polish Cultural Festival Association

Trzon programu festiwalowego stanowią działania edukacyjne, prezentacje teatralne oraz interaktywna przestrzeń zabawowo - wystawowa "BAWIALNIA/ PLAYROOM- Polish Design For Kids".

Podczas festiwalu można było obejrzeć 4 spektakle w wykonaniu Teatru Pinokio z Łodzi oraz Teatru Figur z Krakowa. Ten pierwszy wystąpił z wielokrotnie nagradzaną "Maszyną do opowiadania historii" w reżyserii Michała Malinowskiego, Przemysława Buksińskiego, Pawła Romańczuka oraz Konrada Dworakowskiego, a także zaprezentował instalację artystyczno-teatralną dedykowaną niemowlakom pt. "Tuliluli", w reżyserii Justyny Schabowskiej. Krakowski Teatr Figur przywiózł 2 spektakle teatru cieni "Mglisty Billy", w reżyserii Mateusza Przyłęckiego oraz "Król Maciuś Pierwszy:, w reżyserii Dagmary Żabskiej. W świat polskich historii i starych legend wprowadził Michał Malinowski - twórca Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści MUBABAO, inżynier wyobraźni, opowiadacz bajek i pedagog.

W programie zaplanowany został wykład na temat współczesnej polskiej ilustracji, skierowany do miłośników książek obrazkowych i środowisk opiniotwórczych (ilustratorów, studentów i wydawców), a także seria 11 warsztatów prowadzonych przez znakomitych polskich artystów, ilustratorów (m.in. przez Katarzynę Bogucką, Małgorzatę Gurowską, Iwonę Chmielewską) i edukatorów teatralnych. Najmłodsi mieli możliwość stworzenia własnego potwora (inspirowanego tym z Loch Ness), zbudowania łódeczki z orzecha potrzebnej do polowania na wieloryby, bądź opanowania trudnej sztuki pisania listów.

Ważnym elementem festiwalu była otwarta codziennie interaktywna przestrzeń zabawowo-wystawiennicza "BAWIALNIA/ PLAYROOM - Polish Design For Kids". Pomysł na Bawialnię był podyktowany chęcią stworzenia przestrzeni, gdzie dzieciaki wspólnie odkrywać będą najlepsze polskie wzornictwo i rozwiać rozmaite talenty. Do dyspozycji dzieci były m.in: unikalne, jednostkowe projekty przytulanek, klocków i zabawek edukacyjnych polskich designerów i producentów.

W Bawialni znalazły się m.in. tworzone w Beskidach drewniane zabawki firmy Wooden Story, z których można wyczarować najwspanialsze budowle, ekologiczne zabawki z kory, gałązek i korzeni firmy Dzikie Dzieci i edukacyjne gry planszowe firmy Jacobsony.

"LATAWIEC I TRĄBKA to świetna inicjatywa, dla nas wielka przyjemność z doskonałego towarzystwa, świetnej organizacji i cudnego miejsca, do którego nasze projekty trafią dzięki festiwalowi! Zabawa zapowiada się wyśmienita!"
Kasia Jacobson - firma Jacobsony

Na miejscu powstała przytulna czytelnia, w której dostępne były książki opracowane z wielką dbałością pod względem edytorskim, graficznym i merytorycznym. Zaprezentowaliśmy książki budzące ciekawość, wyzwalające emocje i rozwijające wyobraźnię. W ciekawy sposób przedstawione zostały wybrane prace ilustratorów, m.in: Aleksandry Płocińskiej, Marty Ignerskiej, Katarzyny Boguckiej, Agaty Królak, Małgorzaty Gurowskiej, Pani Jurek, Iwony Chmielewskiej, Joanny Concejo, Marii Dek, Aleksandry Cieślak, i Macieja Blaźniaka. Zaprezentowaliśmy wydawane w języku angielskim książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich i Dawida Ryskiego.

Jednym z celów festiwalu jest także promowanie twórczości polskich artystów mieszkających w Szkocji. W związku z tym pokazaliśmy: prace Kasi Matyjaszek, ilustratorki i wykładowczyni w Edinburgh College of Arts, wydającej książki zarówno w kraju, jak i w Wielkiej Brytanii; sensory room dla niemowląt stworzony z materiałów recyklingowych zatytułowany "Polymeric Cave" artystki Joanny Lubońskiej; instalację młodej scenografki Wiktorii Bendiuk.

Podczas Festiwalu powstał także "Pop UP design", sklep z książkami po polsku i angielsku, zabawkami, gdzie po preferencyjnych cenach można zakupić unikatowe obiekty do zabawy i wspaniałe prezenty.

Festiwal skierowany jest zarówno do międzynarodowej publiczności, jak i do licznie mieszkającej w Szkocji Polonii.

Więcej na temat festiwalu na: www.kiteandtrumpet.com lub Facebook: kiteandtrumpet

Festiwal Polskiej Sztuki dla Dzieci ‘LATAWIEC I TRĄBKA’ 12-22 października 2017
www.kiteandtrumpet.com
#kiteandtrumpet
@PolesLoveScots
Zakup biletów na przedstawienia przez box office Summerhall, Storytelling Centre i Eventbrite. Zapisy na warsztaty przez Eventbrite.

Media kontakt: Joanna Zawadzka, joanna@polishculturalfestival.org.uk 07963434441

Organizatorzy: Polish Cultural Festival Association, Fabryka Sztuki w Łodzi i Teatr Chorea.
Sponsorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Creative Scotland, Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu, Miasto Stołeczne Warszawa, Instytut Kultury Polskiej w Londynie, Scotrail, Foundation Scotland, BEMIS, Scottish Government, The City of Edinburgh Council
Partnerzy: Polish Education Group, ELREC, Bilingualism Matters, Londji
Media: Emito.pl, ladnebebe.pl

Fabryka Sztuki w Łodzi Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel.: +48 42 646 88 65
fax: +48 42 207 35 79
info@fabrykasztuki.org

::: więcej informacji

 
Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc